A pályázat célja | A pályázat bemutatása | Rendhagyó szülői bemutató | Média | Videó | Galéria
2020 szeptemberétől a tanítási év végéig az Orosházi Vörösmarty Mihály Általános Iskola Vörösmarty Székhelyintézményének nyertes NTP-MTTD-20-0163 „Múltidézés modern módszerekkel” című projektje keretében olyan 60 órás komplex tehetséggondozó program megvalósítása volt a cél, mely példaértékű a régészeti-múzeumi és az oktatási, tehetséggondozó területek módszertanának, valamint a modern digitális eszközök használatának eredményes összekapcsolásában.
A tehetséges tanulók a Nemzeti Tehetség Program támogatásával a foglalkozásokon több tantárgyra (történelem, technika, informatika, magyar) valamint több tehetségterületre (pl. logikai – matematikai, természeti, nyelvészeti) kiterjedő fejlesztő programban részesültek.
A pedagógusok és önkéntes civil segítők egy Magyarországon még újszerű pedagógiai módszertannal, a makerspace tárgyalkotással, az alkotópedagógia (maker-szemlélet) alkalmazásával és digitális eszközök felhasználásával fejlesztették tehetséges tanulóik matematikai-logikai, természettudományos, digitális és nyelvi kompetenciáit. A foglalkozások párhuzamosan, egyszerre több tanteremben folytak a bevont pedagógusok mentoráló irányításával. A tanulók választhattak, mikor, melyik fázisban milyen tevékenység megvalósításában vállalnak szerepet.
A tehetséggondozó program tematikájához kapcsolódóan egy 1 napos tanulmányi úton ismerkedhettek meg a fiatalok a környék középkori templomaival, templomromjaival. A program zárásakor a szülők, hozzátartozók bevonásával egy interaktív, élményalapú csoportos foglalkozás is megtartásra került. Egy 2 perces rövidfilm révén bepillantás nyerhető a tehetséggondozó program egész tanéves munkájába.
A pályázati program elérte célját: a közeli egykori Pereg település bemutatásán keresztül a logikai–matematikai, a természeti, a nyelvészeti és a térbeli-vizuális tehetségterületek gazdagítása, több tudományterületet átfogó komplex gondolkodásfejlesztés. A maker-szemléletet alkalmazva a digitális kompetenciák elmélyítéseként a fiatalok létrehoznak egy terepasztalt, mely interaktív módon mutatja be a középkori falu és temploma környezetét hagyományos technikák, 3D nyomtatás, Micro:Bit, digitális történetmesélés segítségével.
A 60 órás komplex tehetséggondozó programot a 2020/2021-es tanévben a Miniszterelnökség Családokért Felelős Tárca Nélküli minisztere és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő a Nemzeti Tehetség Program keretében 1.315.000.-Ft-tal támogatta az NTP-MTTD-20-0163 pályázat „Múltidézés modern módszerekkel” projekt keretében.